YKS soruları ne zaman açıklanır? TYT, AYT, YDT soruları bugün yayınlanır mı?

YKS, üç milyonu aşkın adayın katılımı ile gerçekleştirildi. Sınav sonrasında puan hesabı yapmak ve doğru ile yanlışlarını görmek isteyen adaylar YKS soruları ne zaman yayınlanacak merak ediyor. ÖSYM YKS 2024 soru cevapları ne zaman açıklanacak hakkında duyuru yapmadı.

YKS SORULARI NE ZAMAN AÇIKLANIR?

YKS 2024 soruları ne zaman açıklanacağı hakkında tarih bilgisi paylaşılmadı ancak geçtiğimiz senelerde olduğu gibi TYT, AYT, YDT oturumlarının tamamlanmasının ardından soru ve cevapların ÖSYM tarafından yayınlanması bekleniyor. 

YKS’NİN AYT OTURUMU SONA ERDİ

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 81 il ve Lefkoşa’da düzenlenen ve 2 milyon 19 bin 709 adayın başvurduğu Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (2024-YKS) ikinci oturumu Alan Yeterlilik Testleri (AYT) tamamlandı. 

YKS’nin ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi’nin (TYT) dün yapılmasının ardından bugün saat 10.15’te başlayan ikinci oturum AYT de sona erdi. 

6 bin 231 bina ve 112 bin 695 salonda uygulanan sınavda 282 bin 812 kişi görev aldı. 

Toplam 2 milyon 19 bin 709 adayın başvurduğu AYT’de adaylara, Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testi’nde 40 soru, Sosyal Bilimler-2 Testi’nde 40 soru, Matematik Testi’nde 40 soru, Fen Bilimleri Testi’nde 40 soru soruldu ve 180 dakika süre verildi. 

Engel gruplarına göre oluşturulan tekli ve toplu salonlarda AYT’ye toplam 8 bin 334 engelli aday katıldı. AYT’de 1140 okuyucu-işaretleyici görev yaptı. 

Adaylar, saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmadı. TC kimlik kartını kaybeden, nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında TC kimlik numarası ve fotoğraf bulunmayan adaylar için il ve ilçe nüfus müdürlükleri sınav günleri açık bulunduruldu. 

Bu yıl yapılan düzenlemeyle ek süreden faydalanma hakkı olmayan okuyucu veya işaretleyici yardımı alan engelli adayların tamamına 30 dakika ek süre veriliyor. 
Öte yandan, Dostluk Turnuvası’na katılan 18 Yaş Altı Milli Futbol Takımı’nın milli futbolcuları için Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) düzenleniyor. 

SON OTURUN YDT

Üçüncü ve son oturum Yabancı Dil Testi (YDT) de bugün saat 15.45’te uygulanacak ve adaylara 120 dakika süre verilecek. Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacak YDT’de 80 soru sorulacak ve 120 dakika süre verilecek. Her dil için ayrı soru kitapçığı bulunacak. 

Sınavda adaylara başvuruda bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilecek. 

Eğitim haberleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir