Tanzanya albinoları zorlu yaşam koşullarıyla baş etmeye çalışıyor

Uzun yıllar boyunca büyücüler tarafından avlanan ve kendi aileleri tarafından satılan albinolar, vücut parçalarının “şans getirdiğine” inanan şamanlar tarafından parçalara ayrılma korkusuyla evlerinden kovuldu ve saklanarak yaşamaya zorlandı.

Genetik hastalığa sahip olan bu kişiler, hem kendi toplulukları hem de kendi aileleri tarafından dışlanıyor; aileleri de büyük miktarlarda para karşılığında onları kaçakçılara satma eğiliminde olabiliyor.

Albino nüfusunun karşılaştığı zorlukların farkında olan Tanzanya hükümeti, son yıllarda onları korumak için sığınma evlerine benzeyen merkezler kurdu.

Fotoğrafçı Ana Palacios, Tanganyika Gölü yakınındaki, albinizmle yaşayan kadın ve çocuklardan oluşan ve karşılaştıkları tehditlere rağmen yaşamaya devam eden albinoların yer aldığı Kabanga sığınağını ziyaret etti.

2017 yılında çekilen çarpıcı görüntüler, merkezde yaşayanların köylerinde sürekli karşılaştıkları şiddet ve korkudan neredeyse arınmış bir yaşam sürebildiğini gösteriyor.

Resimde görülenlerin çoğu, iksir hazırlamak için uzuvlarını ve organlarını kesip satmak isteyenler tarafından öldürülme korkusuyla köylerinden kaçmak zorunda kaldı.

Aktivistler, bu tür iksirlerin, örneğin balıkçıların teknelerine döktüğü ya da kazançlı bir şey bulmayı ümit eden madencilerin iyi şans getirmesi için kullanıldığını söylediler.

BM uzmanı Muluka-Anne Miti-Drummond’a göre, son yıllarda Afrika’da albinizmli insanlara yönelik saldırılara ve kaçırılmalara ilişkin rahatsız edici raporlar ortaya çıkıyor ve 2022’de şiddet olaylarında belirgin bir artış görülüyor.

O dönemde, ‘Kurbanlardan birinin, ritüel amacıyla gözleri ve organları çıkarıldıktan sonra cesedinin nehre atıldığı söylenen bir çocuk olduğu” açıklanmıştı.

Albinizmin ne olduğuna dair farkındalık eksikliği, Afrika’nın birçok yerinde ayrımcılığın ve batıl inançların oluşmasına neden oldu.

“Beyaz” bir çocuk, aile için bir damga olabilir ve genellikle daha az bakım görür, daha az yemek verilir ve eğitimi karşılanmaz.

Bazı kabilelerde albino çocuklar doğarken öldürülebilir, terk edilebilir veya kurban törenine sunulabilir.

Bazıları onların “şeytanın çocukları” olduğunu veya annelerinin beyaz bir adamla birlikte olduğunu düşünürken, diğerleri regl döneminde hamile kaldıklarına veya durumlarının bir tür ilahi ceza olduğuna inanıyor.

Yaklaşık 65 milyon nüfusa sahip Tanzanya’nın dünyada en fazla albinizm hastasının bulunduğu ülke olduğu düşünülüyor.

Albino kişilerin cildinde, güneş ışığını etkili bir şekilde engelleyen melanin çok az bulunur veya hiç yoktur ve bu da onları güneşin sert etkilerine karşı son derece savunmasız hale getirir.

Güneş kremi, uzun kollu giysiler, şapka ve güneş gözlüğü gibi korumalar olmadan, albinizmli çocukların cilt kanserine yol açabilecek şiddetli güneş yanığına veya onları tamamen kör bırakacak göz hasarına maruz kalma olasılığı çok yüksektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir