KA.DER’in seçim analiz raporu yayınlandı

Yolcu TV Haber / BURSA (İGFA) – Siyaset Bilimci Prof. Dr. Gülgün Erdoğan Tosun‘un hazırladığı raporda, seçimin kazananları, kaybedenleri, seçim öncesi siyasi ve ekonomik ortam gibi başlık üzerinde kapsamlı değerlendirmeler yer aldı.

Raporda, CHP’nin 47 yıl sonra ülke genelinde birinci parti olmasına ve AK Parti’nin kurulduğundan bugüne yapılan seçimlerde ilk kez -yerel seçim olsa da- ikinci parti konumuna gerilediğine dikkat çekilirken, İslamcı sağ siyasetin yeni aktörü olarak YRP’nin üçüncü parti oluşu, milliyetçi sağda ılımlı İYİ Parti’den uç milliyetçi sağdaki MHP ve Zafer Partisi’ne 14 Mayıs’ta gözlenen yükselişin bu seçimde yaşanmaması, DEM Parti’nin Güneydoğu Anadolu’da seçim kalelerini korumasına rağmen büyük kentlerde dikkate değer oy kaybına uğraması gibi konular üzerinde duruldu.

31 MART SEÇİMLERİNİN SİYASİ PARTİLERE ETKİSİ

AK Parti’den ayrılanların kurduğu DEVA ve Gelecek Partisi’nin varlık gösterememeleri, muhafazakar demokrat sağda Saadet Partisi’nin gerilemesi ve seçime katılan diğer partilerin oy güçleri itibarıyla tabela partisi görünümünden ibaret kalmaları seçmen tercihlerinde yeni mevzilenmelerin oluşmaya başladığına işaret edilen raporda ayrıca, 31 Mart’ın yeni seçmen mevzilenmelerinin oluştuğu bir seçim şeklinde tanımlanmasına, hatta bu yeni mevzilenme sürecinin önümüzdeki seçimlerde artacağına ve parti sisteminde yeni bir denge oluşacağına dair çarpıcı değerlendirmeler yer alıyor.

Bununla birlikte, literatürde yeni seçmen mevzilenmelerinin oluştuğu seçimler seçmenlerin kendilerini belirli bir partiyle yeniden tanımlamasıyla yeni bir taraftar düzeninin oluşmaya başladığı seçimler olarak kabul edildiğine işaret edilirken, 31 Mart’ın bu kategorideki seküler yeniden mevzilenmenin oluştuğu seçimler ve kritik seçimler kategorisinde kabul edileceğini kaydediliyor.

Öte yandan, CHP’nin bir süreden beri sosyal demokrat parti olarak merkeze yaklaştığı ifade edilmekle birlikte; geçmişte farklı partilere oy vermiş seçmenden destek aldığı belirtiliyor.

AK Parti’nin çekirdek seçmeni dışında kendisine oy veren seçmen kitlesinin bir kısmının partiyle olan aidiyet ilişkisinin kopmaya başladığına vurgu yapılırken benzer durumun İYİ Parti için de söz konusu olduğu ifade ediliyor.

SEÇİMİN KAYBEDENLERİ

Seçimin kaybedenlerinin AKP, milliyetçi sağda MHP, İYİ Parti, Zafer Partisi’nin olduğu dile getirilen raporda, seçim kalelerinde oy kaybetmesine rağmen belediye başkanlıklarını kazanma anlamında gücünü korumakla birlikte seçmeninin sandığa ilgisinin azaldığına ilişkin değerlendirmeler yer alıyor.

Büyük kentlerde ise seçmenlerinİN hatırı sayılır bir kısmını CHP’ye kaptırması anlamında HDP’nin de kaybeden partiler arasında yer aldığına dikkat çekilen raporda, Muhafazakâr-Demokrat sağda Saadet Partisi’yle Gelecek Partisi, liberal demokrat sağda ise DEVA Partisi de seçimin kaybedenleri arasında olduğu anlatılıyor.

Özellikle yerel seçimlere giden Haziran 2023 – Mart 2024 döneminde düşük faiz ortamının getirdiği bol para döneminin sona erip, para musluklarının giderek sıkılaşması nedeniyle, sabit gelir grupları ve özellikle emeklilerin bu sıkılaşmayı derinden hissedip, sandıkta gerekli tepkiyi gösterdiği kaydediliyor.

Raporda ayrıca, 14 Mayıs seçimleri sonrası muhalif seçmenlerle partileri arasında temsil uçurumu doğduğunu seçmenin umutsuzluğunun zirve yaptığı bir anda CHP’de Genel Başkan değişiminin muhalefete yeniden ayağa kalkma noktasında umut verildiğinin ve değişimden umudun kesilmemesi yönünde güçlü inanç oluştuğunun altı çiziliyor.

Raporun Tamamına Ulaşmak İçin Linki Tıklayınız..

KA.DER 31 Mart 2024 Yerel Seçimlerinin Analizi | 31 Mart 2024 Yerel Seçimlerinin Analiz Raporu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir